Zaledwie 50 km od nas, jakieś 30 km od polsko-słowackiej granicy znajduje się średniowieczne miasto Bardejów, wpisane kilka lat temu na listę Unesco.
Zbudowali je osadnicy z Saksonii, którzy wywarli wielki wpływ na kulturę, sztukę  i architekturę miasta. Stare Miasto zachowało się w prawie niezmienionej formie, z fortyfikacją i czterema basztami. Każdego zachwyci kolorowy rynek z ratuszem i kościołem pośrodku.
Uwagę przykuwają gotyckie i renesansowe kamienice z charakterystycznymi trójkątnymi szczytami domów. Gotycki kościół św. Idziego to jeden z najpiękniejszych i najcenniejszych zabytków Słowacji. W środku podziwiamy 11 drewnianych dwuskrzydłowych ołtarzy bocznych i główny ołtarz św. Barbary autorstwa Pawła z Lewoczy, ucznia Wita Stwosza. Piękny jest zwłaszcza gotycki ołtarz „Narodzenie Pana” w północnej nawie z końca XV w. oraz Kalwaria na łuku tęczowym.
Jeżeli miłośnicy sztuki nadal czują niedosyt, proponuję zajrzeć do muzeum przy ulicy Rhodyko. Jest tam ciekawa kolekcja ikon od XVI do XIX w. i zbiór modeli cerkwi unickich z okolic Bardejowa. Szczególnie piękne są XVI-wieczne ikony św. Mikołaja, które oszałamiają kolorystyką i rozmiarami (wysokość ok. 1 m). Można sobie wyobrazić, jakie wrażenie robiły w średniowieczu na mieszkańcach okolicznych wsi wkraczających w progi cerkwi…Ale do Bardejowa można pojechać na kawę i pyszne lody. Można w jednej z licznych knajpek napić się słowackiego piwa. Szczególnie polecamy dwie knajpki koło fontanny, jedna mieści się w średniowiecznej baszcie, druga tuż przy placu zabaw.  Tuż przy rynku mieści się też rozlewnia słowackiego wina. Można na miejscu spróbować wina ze Słowackiego Tokaju (tak nie tylko Węgrzy mają Tokaj), a następnie kupić lane wino prosto z beczki.Bardejów to piękne miasto. Niestety trochę puste. W sezonie wiosenno-letnim, mimo wielu przytulnych knajpek, pięknej scenerii średniowiecznej architektury, w mieście jest niewielu mieszkańców. Słowacy nie mają w kulturze wypoczywania poza domem lub tzw. daczami. Dzięki polskim turystom w weekendy miasto ożywa. Prawie wszędzie słychać język polski.
Zapraszamy zatem do Bardejowa. Bo warto.

 

DSC05354

 

DSC05357

 

DSC05360

 

DSC05364

 

DSC05392

 

DSC05393