BESKID NISKI

Beskid Niski to kraina o wyjątkowych walorach przyrodniczo-krajobrazowych. Jest to najdziksze pasmo gór w Polsce. Rozległe, łagodne wzgórza, naturalne bukowe lasy i dzikie, nieuregulowane potoki czynią to miejsce magicznym i odległym od cywilizacji.

W Beskidzie Niskim można odpocząć od tłumów, gwaru i hałasu. Można spędzić urlop aktywnie: pieszo, konno lub na rowerze. Szlaki piesze prowadzą po dzikich, ale niezbyt stromych beskidzkich szczytach. Natomiast szlaki konne i rowerowe biegną dolinkami, wzdłuż potoków i górskich rzeczek.

W czasie wędrówek dolinami można podziwiać liczne drewniane cerkwie, setki przydrożnych krzyży i kapliczek oraz drewniane chyże. To pozostałości po wysiedlonych niegdyś Łemkach. Zdziczałe sady, kamienne podmurówki łemkowskich domów są często jedynymi świadkami historii.

Beskid Niski to kraina dzikich zwierząt. W bukowych lasach żyją popielice, jelenie, rysie a nawet wilki i niedźwiedzie. Stacjonuje tu czarny bocian, orlik krzykliwy czy puchacz. W beskidzkich cerkwiach zamieszkują nietoperze. Na szlaku często można wypatrzeć salamandrę plamistą, kumaka lub traszkę.

Duża część beskidzkich lasów została włączona w Magurski Park Narodowy, który ma swoją siedzibę w Krempnej. Największą atrakcją i ciekawostką parku jest rezerwat Kornuty, składający się z licznych porozrzucanych skałek, osiągających nawet 10m wysokości. Ponadto na terenie rezerwatu znajdują się jaskinie w tym najdłuższa 200 metrowa Jaskinia Mroczna.

Pin It on Pinterest

Share This